Одржана Нова љетња школа архитектуре у Требињу
АктуелностиНовости и обавјештењаРадионице и изложбеИстраживање нових модела архитектонског образовања
У периоду од 29. маја до 2. јуна 2026. године у Требињу је одржана Нова љетња школа архитектуре, међународна радионица која је окупила студенте, наставнике и сараднике Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета Универзитета у Бањој Луци, Архитектонског факултета Универзитета у Сарајеву и Факултета за архитектуру и дизајн Норвешког универзитета за науку и технологију (NTNU) из Трондхајма.
Полазећи од чињенице да се архитектонско образовање данас суочава са све сложенијим изазовима – од брзог развоја технологија и доступности информација до нестабилног тржишта рада и промјена у начинима учења – радионица је осмишљена као експериментални формат за истраживање нових приступа образовању архитеката. Иако класични курикулуми и даље представљају важан ослонац за стицање темељних знања, неопходно је континуирано преиспитивати постојеће и тражити нове моделе учења који могу одговорити на савремене изазове.
Тема радионице, Exploring Emerging Topics (in Architecture), послужила је као оквир за истраживање односа између архитектуре, града, друштва и образовања. Требиње је током пет дана постало привремена школа архитектуре и лабораторија за учење, у којој је сам град преузео улогу учионице. Учесници су кроз директан контакт са локалним контекстом истраживали како школа може учити од града, али и шта град може добити заузврат.
Радионица је заснована на иновативној методологији која класични линеарни модел рада – анализа, пројектовање и реализација – замјењује динамичним процесом који се састоји од мапирања, реакције и рефлексије. Полазници су најприје кроз шетње, посматрања и разговоре мапирали теме и појаве које су препознали у граду, а затим их контекстуализовали кроз умјетничку интервенцију у форми Pop-Up изложбе, уз сталну колективну рефлексију и критичко преиспитивање рада.
Посебну вриједност радионице представљало је преплитање различитих перспектива. Истраживања Архитектонског факултета у Сарајеву о архитектонској пракси и утопијским визијама будућности, искуства АГГФ-а у проучавању међугенерацијских односа, нових друштвених и просторних тема и принципа дизајна малог мјерила, те искуства NTNU-а у повезивању умјетничког, научног и инжењерског приступа, створили су основу за интердисциплинарну размјену знања и искустава.
Током боравка у Требињу учесници су преиспитивали не само просторне феномене града, већ и властите начине размишљања, комуникације и дјеловања. Посматрајући град у његовој пуноћи, истовремено су постајали и посматрачи и посматрани, откривајући сложене односе између простора, заједнице и појединца.
Резултати радионице били су различити по форми, али заједнички по намјери да кроз лични доживљај и критичко промишљање представе нове могућности архитектонског образовања. Настали су мапе, колажи, фотографије, видео-радови и звучни записи, представљени на Pop-Up изложби у Дому младих у Требињу и документовани као дио колективног истраживања. Умјесто класичних пројектантских рјешења, у први план су дошли процес учења, сарадња, комуникација и искуство града, односно читање и разумијевање контекста као кључна тема.
Нова љетња школа архитектуре у Требињу показала је да архитектонско образовање може бити истовремено истраживачко, критичко, колаборативно и отворено према заједници. Кроз пет дана интензивног рада, учесници су заједно градили привремену школу архитектуре, а Требиње је постало простор у којем су нове идеје, питања и перспективе добиле прилику да се развијају кроз директно искуство града.
Радионица је окупила 24 студента архитектуре из Бање Луке, Сарајева и Трондхајма, уз подршку наставника и сарадника са три партнерске институције. Испред Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета Универзитета у Бањој Луци учествовали су: Анастасија Попржен, Марија Симић, Ђорђе Малешевић, Предраг Лакић, Кристина Марковић, Јелена Драгушић, Јована Комљеновић, Емилија Дујаковић, Тијана Кнежевић, Јелена Чавић, Бане Боровчанин и Ања Боричић. Тим Норвешког универзитета за науку и технологију (NTNU) из Трондхајма чинили су Jesper Lunøe Hareide, Sindre Clemetsen, Kaisa Olivia Francesca, Vira Abbasi и Emma Sørbø. Испред Архитектонског факултета Универзитета у Сарајеву учествовали су Дино Велић, Хена Каљанац, Ајша Догдић, Мухамед Ђиналић, Абдулах Брковић, Сара Пашић и Мерхила Шеховић.
Рад радионице водили су Маркус Шваји (NTNU Трондхајм), Катарина Бошњак Караџа, Андреа Павловић и Ирфан Салихагић (Универзитет у Сарајеву), те Игор Кувач и Зоран Уљаревић (Универзитет у Бањој Луци), уз подршку Ивана Бојанића, студента-демонстратора на Архитектонско-грађевинско-геодетском факултету.
Пројекат је координисао Истраживачки центар за простор, у оквиру пројекта small SCALE, у сарадњи са APLE лабораторијом Архитектонско-грађевинско-геодетског факултета Универзитета у Бањој Луци, Архитектонским факултетом Универзитета у Сарајеву и Факултетом за архитектуру и дизајн Норвешког универзитета за науку и технологију (NTNU) из Трондхајма. Пројекат су подржали Музеј Херцеговине, Дом младих и Туристичка организација Требиње.
Фото: Игор Кувач
Видео: Абдулах Брковић
